сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Хрватска ќе го екстрадира Перковиќ во Германија

PERKOVIC PUSTEN IZ ISTRAZNOG ZATVORA

Поврзани вести

Советот на Жупанскиот суд во Загреб донесе одлука поранешниот шеф на југословенската и хрватската тајна служба, Јосип Перковиќ, да го екстрадира во Германија.

Адвокатот на Перковиќ најави дека ќе поднесе жалба на таа неправосилна одлука.

Перковиќ беше приведен на основа на европски налог, а Германија го бара поради сомнеж дека учествувал во убиство на хрватскиот политички емигрант Стјепан Ѓурековица во 1983-та година.

Заменик портпаролката на судот, Ивана Чалиќ, изјавила дека судот одлучи да го прифати германското барање за екстрадиција на Перковиќ и дека аргументите на одбраната не се прифатени.

Перковиќ се противи на екстрадицијата и смета дека во тој случаи по хрватските законинастапило застарување на делото, а дека во Германија нема да има праведно судење.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести