петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Хрватска не ги поддржа истополовите бракови

gej-svadba

Поврзани вести

Жителите на Хрватска вчера одржаа референдум за преку кој граѓаните требаше да се изјаснат дали во Уставот бракот треба да се дефинира само како заедница меѓу маж и жена. Според прелиминарните податоци за ваквото дефинирање гласале речиси 66 отсто од гласачите, пишува „Коммерсант“.

Во согласност со референдумот во Уставот на земјата ќе биде поднесена јасна дефиниција за бракот како заедница меѓу маж и жена.

Критичарите резултатот од референдумот го дефинираа како дискриминација на сексуалните малцинства. Левоцентристичката Влада на Хрватска се противеше на забраната.

Противниците на референдумот сметаат дека по промените на уставот на Хрватска ќе дојде до промена и во земји како Белорусија, Полска, Молдавија и Бугарија, каде што политиката на неприфаќање на истополовите бракови добила широка дистрибуција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести