петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Хрватска: Нема повеќе контрола на цената на горивата

benzin

Поврзани вести

Горивата во Хрватска на полноќ ќе поевтинат, а тоа ќе биде последен пат во земјата да дојде до контролирана двонеделна корекција на цената на нафтените деривати.

Како што јавува ХРТ, најпродаваниот бензин во Хрватска, Еуросупер 95, ќе поевтини и ќе чини 1,33 евра, додека еуродизелот според најновата промена ќе чини 1,28 евра.

Правилникот за утврдување на највисоките малопродажни цени на дериватите наскоро ќе биде укинат, а од први јануари нафтените компании сами ќе одлучуваат за цените, без никакви ограничувања.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести