петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Хрватска: Од листерија починале две бебиња

Лекарите порачале дека нема место за паника бидејќи биле анализирани 700 примероци во лабораторијата во Сплит, но ниту еден не е позитивен.

lllisteriozaaa

Последни вести

Во сплитската болница, од листерија починале две предвремено родени бебиња за само две недели.

Лекарите порачале дека нема место за паника бидејќи биле анализирани 700 примероци во лабораторијата во Сплит, но ниту еден не е позитивен.

Но, им порачаа на жените дека во текот на бременоста 20 пати е поголема опасноста да се заболи од листериоза.

Значи, истата жена која е бремена ќе има 20 пати поголеми шанси да ја добие.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести