среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Хрватска: Повеќе од 220 илјади луѓе со блокирани сметки немаат работа

Таква можност со која се решава прашањето на долговите на граѓаните имаат или ја подготвуваат поголем број на земји на Европската унија во кои се покжало дека со кризата се зголемува и бројот на граѓани со блокирани сметки.

zagreb

Поврзани вести

Од околу 315 илјади граѓани кои во Хрватска имаат блокирани сметки, околу 220 илјади се без работа  што укажува на тоа дека тешко или никако нема да ги платат долговите.

Како што пишува денешниот „Нов ријечки весник“, проблемот државата ќе успее да го реши со донесување на Закон за стечај на граѓаните или посебен закон со кој би се регулирал отписот на долгот спрема државата и државните претпријатија кои граѓаните ги имаат, но и со даночни олеснувања кои државата ќе ги понуди на банките ако отпишат дел од долговите на граѓаните чии што сметки се блокирани.

Таква можност со која се решава прашањето на долговите на граѓаните имаат или ја подготвуваат поголем број на земји на Европската унија во кои се покжало дека со кризата се зголемува и бројот на граѓани со блокирани сметки.

Така на пример, граѓаните на Велика Британија можат да се пријават за постапка за отпис на долгот до 15 илјади фунти од што се изземени студентските кредити или плаќање на алиментација.Но за простување на долговите не можат да се пријават тие на кои месечно им остануваат 50 фунти по плаќањето на режиските трошоци или ако имаат штедење или имот повредни од 300 фунти.

Прелиминарните проверки на хрватските должници покажуваат дека се блокирани повеќе од 17 илјади граѓани кои се постари од 65 години и немаат шанса повторно да најдат работа да заработат пари и да ги платат долгот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести