вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Хрватска пред банкрот

croatia-dubrovnik

Последни вести

Јавниот долг на Хрватска на крајот на јуни изнесувал 224,6 милијарди круни или 29,4 милијарди евра.

Таа сума претсавува 68,4 проценти од бруто домашниот производ.

И покрај тоа што динамиката на растот на јавнот долг е забавена на годишно ниво, стапката на раст сеуште е двоцифрена (13,6 проценти) што е последица на влијанието на базниот период и силното задолжување на државата во втората половина од 2013 година, со цел обезбедување на средства за доспеаните обврски во текот на првата половина од оваа година, се наведува во анализата на „Raiffeisen Bank Austria – RBA“.

Во однос на крајот на 2013 година јавниот долг на Хрватска е зголемен за 4,4 милијарди куни или 2,0 проценти.

Според сегашната методологија (ЕСА95) со проектираниот економски пад од 0,8 проценти аналитичарите очекуваат јавниот долг на крајот на 2014 година да достигне 72 проценти од БДП.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести