среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Хрватска пред ЕУ ја претставува идејата за Пељeшкиот мост

Овој мост би требало да значи сообраќајно поврзување на земјата

most hrvatska

Поврзани вести

Владата на Хрватска пред Европската комисија ќе ја претстави студијата за изградба на Пељeшкиот мост со кој што хрватскиот југ ќе се поврзе со останатиот дел од земјата, јавуваат хрватските медиуми.

Доколку проектот за изградба на овој мост ги задоволи строгите критериуми за финансирање, Европската комисија ќе даде потврден одговор, но пред тоа е потребна детална студија за изводливост, како и претходна студија која што мора да потврди дека овој мост е најдоброто решение за сообраќајно поврзување.

Владата на хрватскиот премиер се надева дека поголемиот дел од средствата потребни за изградба на мостот ќе бидат обезбедени од европските фондови.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести