петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Хрватска прераснува во голeма енергетска сила?

За пет месеци снимања собрани се податоци долж профилот од 15.000 километри по што е утврдено постоење на наоѓалишта на нафта и гас.

naftena platforma

Поврзани вести

Постои значаен потенцијал во се’ уште неоткриените резерви на нафта и гас долж целата хрватска страна на Јадранот, вели хрватскиот министер за економија, Иван Врдољак.

Тој ја дал изјавата во Сплит, на истражувачкиот брод „Сибрд Нортен експлорер“ на норвешката фирма „Спектрум“, која од септември минатата година спровела проект на собирање на сеизмички податоци во 2Д техника во јадранското подморје, пренесуваат хрватските медиуми.

Точните количини би требало да се дефинираат преку понатамошна анализа на податоци и понатамошни истражувања, а 20-тина светски нафтени компании покажуваат интерес, а некои одн нив веќе имаат и документи за сеизмичките снимања.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести