вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Хрватска: Прогласена елементарна непогода во Горски Котар

Силно снежно невреме ги погоди овие области во Хрватска во изминатите денови

gorski kotar sneg

Поврзани вести

Во Горски Котар, кој веќе со денови се закован во снег и мраз, денеска е прогласена елементарна непогода, иако е проценето дека најлошите денови се веќе минато, а најголеми штети претпреа шумите, водоводната и електричната мрежа.

Приморско- горанскиот жупан, Златко Комадина, рекол дека сите патишта се отворени за возилата на Брзата помош, но дека е забранет локалниот сообраќај, поради можните опасности на патиштата.

Во скоро сите места во тој дел од Хрватска се поставени агрегати за да се обезбеди минимално снабдување со електричната енергија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести