среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Хрватска: Синдикалците се закануваат со штрајк

Генерален штрајк и' се заканува на Хрватска

hrvatska-granica

Поврзани вести

Синдикалните лидери во Хрватска најавија дека ќе организираат протест пред хрватското Собрание доколку предлог измената на законот за работа ќе се најде на дневен ред на Собранието.

Тие порачуваат дека се подготвени и за генерален штрајк.

Претседателот на Независните хрватски синдикати, Крешимир Север, навел дека синдикалните организации и активисти се подготвени дури и на генерален штрајк.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести