сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Хрватска: Тутунот на удар на правилата на ЕУ

Овие два вида на тутун може целосно да бидат укинати од производство бидејќи не ги исполнуваат потребните услови пропишани од ЕУ.

tutun

Поврзани вести

Најзастапените видови на тутун во Хрватска, „Барли“ и „Вирџинија“ би можеле да се забранат со новите директиви на Европската унија, чие усвојување се очекува на половината на 2014-та година.

Како што оценуваат во хрватскиот Сектор за земјоделство, прехрамбена индустрија и шумарство при Стопанската комора на Хрватска, овие видови би можеле да бидат најмногу погодени доколку поминат сите барања кои што ги поставила Европската комисија во донесување на директивите, донесени со цел да се намали пушењето меѓу младите и редуцирање на бројот на пушачи за два отсто во период од пет години.

Овие видови на тутун не ги задоволуваат строгите критериуми во поглед на содржината на никотин и катран, како и на јаглерод моноксид.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести