среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Хрватска: Уапсен полицаец кој „оперирал“ во семејни куќи

hrvatska_policija

Поврзани вести

Полицаец од Карловац, Хрватска е осомничен дека крадел пари и накит од куќи. За време на неговиот последен „поход“ неговите колеги го затекнале во една куќа во цивилна облека.

Полицијата го затекнала 29-годишниот полицаец за време на провала во една семејна куќа во Карловац. Тој е уапсен и за него е покрената истрага, во рамки на која било утврдено дека тоа не му е прва провала, туку дека тој извршил уште шест кражби во рамки на кои е причинета штета од над 100.000 хрватски куни.

– Постои сомнение дека 29-годишното лице отуѓувало пари и накит од семејни куќи, додека сопствениците не биле дома, известуваат од полицијата во Карловац, пренесуваат хрватските медиуми.

Со одлука на началникот на полициската управа, полицаецот е суспендиран од работа до завршувањето на постапката. Тој во моментов се наоѓа во притвор.

Најчитани вести