понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Хрватска, умерено силен земјотрес кај Цриквеница

219855_zemljotres5-foto-reuter_ff

Последни вести

Сеизмолошката служба на Хрватска околу осум часот забележа умерено силен земјотрес со епицентар три километри од Цриквеница.

Магнитудата на земјотресот изнесувала 2,7 степени според Рихтер, а интензитетот во епицентарот бил четири до пет степени според Меркалиевата скала, пренесува ХИНА.

Според досегашните информации потресот се почувствувал на поширокото подрачје на Цриквеница, соопшти дежурниот сеизмолог на Сеизмолошката службна, Крешимир Кук.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести