недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Хрватска: Во пензија со 41 година стаж и 60 години старост

Мајка и ќерка се видоа по 71 година

Мајка и ќерка се видоа по 71 година

Поврзани вести

Од нова година во Хрватска би требало да стапи на сила нов закон за пензиско осигурување, со кој се предлага стекнување право на старосна пензија со 41 година стаж и 60 години живот, со што ќе биде продолжена старосната граница од 65 на 67 години по 2030-та година.

Ресорното министерство поради доцното заминување во пензија со новиот закон ја менува постоечката бонификација во зависност од стажот, така што се поттикнува подолга работа.

Со овој предлог закон се овозможува користење на старосна пензија со работа со неполно работно време.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести