сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Хрватска загуби од Сенегал 75-77

hrvatska-615x400

Последни вести

По двете победи на стартот од шампионатот, Хрватска денеска во 3.коло на Мундобаскетот во Шпанија неочекувано загуби од репрезентацијата на Сенегал со 75-77 (16-18,16-23,20-18,23-18).

Пресудно за триумфот на африканскиот состав беше првото полувреме кое го добија со девет поени разлика. Во вториот дел „коцкастите“ се обидоа да стигнат до пресврт, но цврстите Сенегалци со силна игра под кошевите не дозволија да им се открадне победата.

Горгуи Диенг со извонредни 27 поени и 8 скока беше носителот на победата на Сенегал, додека во хрватскиот состав се издвои Дарио Шариќ со 15 поени и шест скока. 15 поени имаше и Богдановиќ, додека Томиќ заврши со постигнати 14 поени.

Сенегал во првото коло на Светското првенство загуби со 23 поени разлика од Грција, а во второто славеше против селекцијата на Порторико.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести