среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Хрватски „Агрокор“ го презема словенечки „Меркатор“

Собранието ќе одлучува за конверзија на кредитите во износ од 200 милиони евра, кои „Агрокор“ му ги обезбеди на „Меркатор“ во рамки на договорот со банките за реструктуирање на долгот на словенечката компанија.

merkator

Последни вести

За докапитализацијата на словенечки „Меркатор“ ќе се одлучува на вонредно собрание на акционерите на 21 октомври, со што хрватски „Агрокор“ би стекнал 88,1 отсто од сопственичкиот удел во тој синџир, пишува МИА.

Собранието ќе одлучува за конверзија на кредитите во износ од 200 милиони евра, кои „Агрокор“ му ги обезбеди на „Меркатор“ во рамки на договорот со банките за реструктуирање на долгот на словенечката компанија.

Во рамки на тоа, „Агрокор“ има право тој износ да го конвертира во основен капитал на „Меркатор“. Се работи за 2.325.582 нови акции, со што „Агрокор“ својот сопственички удел во „Меркатор“ ќе го зголеми на 88,1 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести