вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Хрватски Алтермејнстрим: Македонскиот „Антимајдан“ ги надмина сите очекувања

makedonija_vo_hrvatskaaa

Последни вести

Хрватски Алтермејнстрим се повикува на бројките од неделникот „Република“ дека на синоќешниот граѓански собир се собрале околу 100.000 луѓе, како и на албанскиот Лајме кој наведува дека имало околу 90. 000 луѓе.

Од друга страна пак Алтермејнстрим потенцира дека Радио Слободна Европа наведува дека вчера имало „неколку десетици илјади граѓани“, но оти за анти-владините протести истиот медиум ги удвоил бројките на поддржувачите на Заев и навел дека „на протестот на кој се бараше оставка од Груевски се собрале 40.000 луѓе“.

„Овие игри со бројките отсекогаш биле составен дена на сите обоени револуции, посебно на оние што се медиумски покриени од западните медиуми. Но, според пресметките на површината што во центарот на Скопје завлера ги зафатија анти-владините демонстранти и вчера оние што ја поддржаа владата на Груевски, јасно е дека Заев од цела Македонија успеа да собере 20.000 луѓе, додека бројот на поддржувачи на Никола Груевски од околу 100.000 или нешто помалку беше точна“, наведува порталот.

Понатаму во текстот се наведува, дека во секој случај, по вчерашниот масовен одзив во Скопје може да се каже сека македонскиот „Антимајдан“ го кажал своето додека премиерот Груевски ја поздравил големата поддршка што ја добил од народот и изјавил дека „тоа е јасна порака до сите што не и мислат добро на Македонија и имаат некои други планови“.

„На лидерот на македонската опозиција од СДСМ, Зоран Заев му остана последната надеж дека западните земји ќе извршат притисок врз премиерот Груевски, ќе го присилат на оставка и ќе воспостават преодна влада, но засега нема изгледи дека тој би прифатил такво сценарио“, пишува Алтермејнстрим.

Најчитани вести