вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Хрватски доброволци се борат во Украина

Според мои информации има хрватски војници во Украина, кои се присоединија кон украинската армија, вели Шефот на хрватската дипломатија Весна Пусиќ .

Vesna-Pusic

Последни вести

Шефот на хрватската дипломатија Весна Пусиќ потврди дека има хрватски државјани кои војуваат во Украина, но истакна дека тие се борат исклучиво во редовите на украинската армија, пишува МИА.

– Според мои информации има хрватски војници во Украина, кои се присоединија кон украинската армија – рече Пусиќ.

Таа додаде дека според хрватските служби за безбедност и разузнавање засега нема хрватски државјани кои се присоединиле кон паравоените групи.

Пусиќ не прецизира колкав е бројот на Хрватите кои се борат во Украина.

Најчитани вести