недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Хрватски хеликоптер избегнал катастрофа при спасувачка мисија во БиХ

Пилотот на хеликоптерот забележал дека од леталото излегува чад и принудно го спуштил недалеку од Грачаница

Tan2014-5-21_15426187_1-564x272

Поврзани вести

Хеликоптер МИ-6 на Хрватската војска за малку избегнал катастрофа во Босна и Херцеговина, додека учествувал во операцијата за санирање на последиците од поплавите и досатавувањето на производи за основни животни потреби на населението во погодените области, пишува порталот „Фактор“.

Пилотот на хеликоптерот забележал дека од леталото излегува чад и принудно го спуштил недалеку од Грачаница.

Локалното население го забележало хеликоптерот кој летал толку ниско што се чинело дека ќе удри во куќите и електричните кабли.

Припадници на Хрватската војска веќе осум дена се во Босна и Херцеговина и со хеликоптери од руско производство МИ-6 се обидуваат да му помогнат на локалното население на релација Љубушки-Шамац-Сараево да се справи со катастрофалните поплави.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести