сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Хрватскиот суд му ја намали затворската казна на Санадер

Санадер беше осуден на 19 ноември 2012 година на затворска казна од 10 години поради земање поткуп од две странски компании - австриската банка „Хипо Алпе Адриа“ во 1995 година и од унгарската компанија МОЛ во 2008 година.

ivo

Поврзани вести

Врховниот суд на Хрватска денеска ја намали казната за корпција на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер од 10 на 8,5 години затвор.

Санадер беше осуден на 19 ноември 2012 година на затворска казна од 10 години поради земање поткуп од две странски компании – австриската банка „Хипо Алпе Адриа“ во 1995 година и од унгарската компанија МОЛ во 2008 година.

Судот го прогласи Санадер за виновен поради земање на 10 милиони евра поткуп од директорот на унгарската нафтена компанија МОЛ во замена за добивање на контролниот пакет акции во хрватската компанија ИНА, како и за земање провизија од околу 545.000 евра за кредит, кој Хрватска го добила од австриската банка кон средината на 90-тите години на минатиот век, кога Санадер беше заменик-министер за надворешни работи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести