среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Хрватските работници блокирани на патот за Швајцарија

елика Британија вчера неочекувано побара пауза во преговорите бидејќи се работи за „важно и чувствително прашање“ се додека за тоа не се изјасни британското Министерство за надворешни работи.

bern

Поврзани вести

Проблемот за влез на хрватските државјани во Швајцарија при прием на Хрватска во ЕУ и швајцарскиот реферндум за ограничување на имиграцијата, дополнително се комплицира по одлуката на Велика Британија дека ќе го блокира начелниот договор на Берн со Брисел за слободно движење на луѓето меѓу Швајацрија и Хрватска.

Како што пренесуваат хрватските медиуми, Швајцарија постигнала решение со Европската унија откако претходно одбила да потпише догвоор за слободно движење со Хрватите. Но, Велика Британија вчера неочекувано побара пауза во преговорите бидејќи се работи за „важно и чувствително прашање“ се додека за тоа не се изјасни британското Министерство за надворешни работи.

Британците велат дека тоа не е против Швајцарија, туку се работи за начела и европски процедури и дека швајцарската влада се надевала дека прашањето со хрватските работници ќе ги решат до Велигден, но пропадна.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести