петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Хуан Карлос вечерва го потпишува законот за абдикција, утре крунисување на Фелипе

Шпанскиот крал Хуан Карлос вечерва ќе го одржи својот последен прием како крал, во текот на приемот ќе го потпише законот со кој званично стапува на сила неговата абдикција, најавена на 2 јуни.

download-5-479x396

Последни вести

Шпанскиот крал Хуан Карлос вечерва ќе го одржи својот последен прием како крал, во текот на приемот ќе го потпише законот со кој званично стапува на сила неговата абдикција, најавена на 2 јуни.

Хуан Карлос (76) се одрече од престолот во корист на синот Фелипе кој утре ќе биде крунисан.

Шпанскиот крал, кој нема да одржи говор, ќе го потпише законот во присуство на сопругата Софија, синот Фелише и снаата Летиција, која утре ќе стане првата кралица со граѓанско потекло.

Princess+Letizia+Spain+Celebrates+40th+Birthday+Bg1MFBASwsGl

Принцезата Летиција и Принцот Фелипе IV

Двата дома на шпанскиот парламент гласале за новиот крал, што е неизбежна административна процедура пред крунисувањето.

Фелипе IV ќе има тешка мисија да го врати легитимитетот на монархијата која ја потресоа афери за корупција и тешка економска криза.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести