сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Хулахопките денеска го слават 75-от роденден

hulahopki

Поврзани вести

Хулахопките, кои се моден и корисен додаток, на денешен ден пред 75 години се пуштени во комерцијално производство.

Првите хулахопки се произведени во американската компаниа „Ду Понт“, кога се раскажувало дека се направени од чудотворни влакна. Откако почна нивното масовно производство една година подоцна, било јасно дека тоа ќе биде производ кој што ќе го обожаваат жените ширум светот.

За усовршување и изработка на овие чорапи заслужен е Валас Каротерс и неговиот тим. Кога излегле на пазарот тие тогаш биле евтини за денешни услови, а цената им била помала од два долара.

Интересно е дека прототипот на хулахопките е прикажан на светска изложба во 1939-та година заедно со клима уредот, фотографиите во боја и уште неколку за тоа време непознати изуми.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести