Македонија

Хулиганите ги стигнува правдата за нанесената штета, на распит повикан и Калајџиев

Хулиганите ги стигнува правдата за нанесената штета, на распит повикан и Калајџиев
Гордан Калајџиев фрла со боја на протестите

Штетата која хулиганите на СДСМ и СОРОС ја направија на протестите организирани од СДСМ е огромна и се проценува засега на над 200.000 евра. Во нивното дивеење низ улиците на Скопје, хулиганите уништуваат споменици кои ја претставуваат македонската историја, згради, улици…

Како што објави порталот „Курир“ на информативен разговор во полиција бил повикан и универзитетскиот професот Гордан Калајџиев, кој на протестите удираше со боја кон споменици и институции, а воедно се закануваше дека ќе паднат и жртви. Тој ќе треба да одговара за  нарушување на јавниот ред и мир.

За скандалот да биде поголем, Калајџиев е професорот кој е еден од креаторите на Законот за кривична постапка. Тој многу добро знае дека со вакво насилничко однесување прекршува закони.  Калајџиев е универзитетски професор и ваквото вандалско однесување го прави во име на партија која 10 години е во опозиција, која ја втурна Македонија во длабока криза, а свесна за мизерниот рејтинг бега од избори и соочување со народот. Професорот е само еден од низата хулигани кои ќе одговараат за стореното, пишува „Курир“.

Хулиганите ја признаваат вината

Хулиганите и вандалите организирани од СДСМ кои со недели уништуваат и демолираат спомен-обележја и државни институции почнаа да ја признаваат вината.

Беше изречена првата пресуда nа Б.Ј. од Скопје, еден од вандалите кои учествуваа во демолирањето на канцеларијата на претседателот Ѓорге Иванов, по одлуката за аболицијата. Тој го признал делото, а судот му изрече условна казна до една година.

Демолирање на канцеларијата на претседателот Иванов
Демолирање на канцеларијата на претседателот Иванов

Од почетокот на протестите, демонстрантите најпрво ја запалија канцеларијата на претседателот Иванов во центарот на градот, а првичната штета се проценува на околу 8.500 евра. Цел на вандалите беа и државните институции. Најпогодена во дивеењето на оние кои протестираа е Порта Македонија.

Сквернавење на Порта Македонија
Сквернавење на Порта Македонија

Според првичните проценки штетата на оградата на мостот „Слобода“ се проценува на околу 50 илјади евра. Приближно истата штета е предизвика и врз спомениците на АСНОМ, паднатите херои, лавовите и другите обележија. Министерството за култура 30 илјади евра. Во исто време, ниту еден споменик од албанската историја и не е оштетен. Се уште се проценува штетата врз фонтаните и плоштадот и Агенцијата за вработување.