понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Хуманитарен концерт: Со по 100 денари да и помогнеме на д-р Евица

bojadzieva-1728x800_c

Последни вести

Докторката Евица Бојаџиева од Штип има 34 години, мајка е на две малолетни деца и боледува од карцином на црниот дроб.

Лекувањето кое мора да го направи во Кина и третманот чинат 120.000 долари и затоа и е потребна наша помош.

Група на хумани граѓани, меѓу кои и директорката на Детската клиника, Аспазија Софијанова, со голема поддршка од градот Скопје и општините Штип и Карбинци покренаа иницијатива за организација на голем хуманитарен концерт за собирање на средства за нејзиното лекување.

-Доктор Евица е наш колега, само што не стана педијатар. Тешката болест ја запре во тоа. Ги вложуваме максималните заложби да и помогнеме на една мајка иден педијатар и храбра жена. Таа мора да отиде во Кина со посебна терапија за излекување. Да ја видиме здрава, за таа да може да ги лекува децата во Македонија, истакна Софијанова.

Концертот ќе се одржи на 6 ноември во Дом на АРМ, со почеток од 19 часот.

На него ќе настапат Соња Тарчуловска, Зоран Џорлев, Наум Петрески, Димитар Андоновски, Тони Зен, Влатко Илиевски и многу други македонски естрадни уметници.

Влезниците за концертот ќе бидат во продажба од утре, на големи штандови на плоштад Македонија и кај трговскиот центар Сити мол.

Една влезница ќе чини 100 денари.

Бојаџиева треба да отпатува во Кина една недела по хуманитарниот концерт.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести