четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Хуманитарна пакети со храна за социјалните семејства во Берово

Донација од 150 пакети со прехранбени производи денеска беше предадена на семејствата кои се во социјален ризик во Берово

paketi-pomos

Поврзани вести

Во пресрет на божиќните и новогодишните празници Хуманитарната фондација Холандија-Македонија донираше 150 пакети со прехранбени производи за социјално загрозени семејства во општина Берово.

Донацијата ја предаде Зоран Цветковски од фондацијата Холандија-Македонија.

„Нашата хуманитарна дејност во Република Македонија ја почнавме пред 20 години и до сега имаме доделено пакети со храна во вредност од два милиони евра. Ова е втора донација на прехранбени пакети за лицата од социјално загрозени категории во општина Берово“, изјави Цветковски.

При приемот на донацијата градоначалникот Драги Наџински рече дека соработката со Холандската фондација ќе продолжи и за наредната година. Тој најави заеднички проект за отворање дом за стари лица, што ќе се реализира со помош од Министерството за труд и социјална политика.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести