вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Хуманитарна претстава во Драмски театар за СОС Детско село

teatar

Поврзани вести

Денеска  во Драмскиот театар – Скопје, ќе биде изведена хуманитарна претстава „Апел за…“ , а средствата собрани од продадените билети ќе бидат донирани за СОС Детското село.

Театарската претстава ќе биде изведена од средношколци и студенти кои преку оваа претстава ќе го кренат својот глас против дискриминацијата, насилството и говорот на омраза. Учесниците во претставата се поранешни и сегашни членови на ДКЦ „С’клет“ при средното училиште на Град Скопје „Георги Димитров“.

Претставата е организирана од страна на PTPI Скопје-Macedonia Community Chapter, во соработка со  Агенцијата за млади и спорт и Драмскиот театар.

Креирана е во рамките на инцијативите на Националната кампања против говор на омраза, чиј национален координатор е Агенцијата за млади и спорт и е дел од активностите во Неделата за борба против расна дискриминација.

Билетите за претставата се во претпродажба на билетарницата на Драмскиот театар, по цена од 100 денари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести