четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

И британската кралица мора да штеди

Дали британската кралица е пред банкрот?

kralica

Поврзани вести

Резервите на кралското семејство паднале на рекордно ниско ниво, па британските пратеници го повикаа кралскиот дворец  да ги намали трошоците.

Како што известуваат од Комисијата за државните сметки, финансиските ресурси на кралицата се намалени и достигнале до еден милион фунти или 1,2 милиони евра, што е алармантно ниско. Намалувањето на кралските резерви следи  по дефицит од 2,3 милиони фунти во минатите две години.

„Од 2007-2008 година кралскиот дворец ги намалил своите трошоци за 16 отсто, но 11 проценти се должат на зголемувањето на неговите приходи, а само пет отсто на намалување на трошоците. Според нас постои можност уште да се намалат трошоците и да биде поефикасна програмата на кралицата“, истакна Маргарет Хоџ, претседателка на Комисијата. Таа додала дека Министерството за финансии не си ја завршило работата бидејќи не ги контролирало трошоците доволно.

Исто така, од Комисијата наведуваат дека се потребни поголеми суми за да се одржат на достоинствено ниво имоти кои му припаѓаат на кралскиот дворец, а кои се од национално значење, како што се Музејот на Викторија и Алберт во Лондон, потоа Бакингамската и Виндзорската палата, кои чекаат подолг период да бидат реновиран.

Според информациите од британските медиуми, во Бекигемската палата има 775 соби, а некои од нив не се реновирани повеќе од шест децении. Портпаролката на кралското семејство, истакнала дека одржувањето на палатата е еден од приоритетите на кралицата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести