вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 2

И денеска мешани цените на нафтата

Прогнозите укажуваат дека американските резерви на нафта заклучно со 24-ти јануари ќе пораснат за 2,2 милиони барели.

nafta

Поврзани вести

Цените на нафтата денеска биле различни, во време кога се очекува резервирте на тој енергенс во САД да забележат пораст, додека трговците го очекуваат следниот потег на американските Федерални резерви.

Еден барел американска „лесна“ нафта за терминска испорака во март на Трговската берза во Њујорк поевтини за 19 центи на 97,22 долари за барел, додека истата количина на нафтата од типот „брент“ на пазарот во Лондон чинеше 107,44 долари, односно три центи повеќе на крајот вчерашното тргување.

Официјалниот извештај за резервите ќе биде објавен денеска, а нивниот раст ќе укаже на послабата побарувачка во најголемата светска економија и најголем потрошувач на нафта, што ќе ги собори цените на „црното злато“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести