петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 11

И Џиков во трката за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Секој од кандидатите ќе има еднакво време и право за претставување пред делегатите.

stavre dzikov

Поврзани вести

И екс обвинителот Ставре Џиков ќе се бори за претседателски кандидат на владејачката ВМРО-ДПМНЕ.

Според тоа, на Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ за избор на кандидат за претседател на земјава ќе бидат и актуелниот претседател, Ѓорѓе Иванов, Јове Кекеновски и Божидар Ночев.

Во текот на денешниот ден, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Емил Димитриев, одржа средба со кандидатите, односно со претставници на кандидатите при што беше утврден, со ждрепка, редоследот на претставување пред делегатите на Конвенцијата.

ВМРО-ДПМНЕ со својата Конвенција спроведува демократски, отворен и транспарентен процес во кој одлуката за тоа кој ќе биде кандидат за Претседател на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја донесат 1.300 делегати.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести