петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 61

И „Фич“ го намали кредитниот рејтинг на Русија

moskva

Поврзани вести

Американската агенција „Фич“ ги намали изгледите на кредитниот рејтинг на Русија од стабилни на негативни, се наведува во соопштението на таа институција.

Претходно, и „Стандард и Пурс“ ги намали „негативните“ изгледи за Русија поради ризиците поврзани со западните санкции кон Москва по присоединувањето на Крим.

Промената на изгледите значи дека агенцијата наскоро би можела да ги намали кредитните оценки на Русија која сега е BBB, што им одговара на земјите со среден квалитет на рејтинг, но која може на соодветен начин да ги исполни своите обврски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести