недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

И инвеститорите од Јангстаун ќе се запознаат со поволностите за инвестирање

stranski investicii

Поврзани вести

Економска делегација во чиј состав се вицепремиерот задолжен за економски прашања, Владимир Пешевски, директорот на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот, Висар Фида, амбасадорот на Македонија во Соединетите Американски Држави, Зоран Јолевски и економскиот промотор, Дејан Величков, продолжува со инвестициските презентации во Јангстаун.

Делегацијата во соработка со „Варен – Јангстаун Регионал Чамбер“, регионална стопанска комора на Јангстаун, организира настан за презентација на инвестициските поволности кои ги нуди Македонија пред претставници на компании кои се заинтересирани за проширување на своите производствени капацитети на територијата на Европа.

„Посетата на градовите засега се реализира успешно. Посетуваме градови во САД кои досега не сме ги посетиле но како области имаат значителен број на производствени компании со глобални операции. Особено важно е што покрај бизнис форумите во секој од овие градови имаме можност да оствариме директни средби со менаџерските тимови на повеќе глобални компании во секој град и во детали да ги презентираме предностите за лоцирање на нивни производствени капацитети во Македонија“, рече Пешевски.

Во рамки на посетата на Јангстаун, планирани се и индивидуални средби со неколку глобални компании од металната индустрија, кои имаат пројавено интерес за условите за инвестирање во Македонија, особено за можностите за инвестирање во технолошко индустриските развојни зони.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести