среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

И Иран ќе ја нападне ИД

iran-vojska

Последни вести

Ако оваа терористичка група дојде во близина на нашите граници, ние ќе ја нападнеме длабоко на ирачка територија и нема да дозволиме да ѝ пријде на нашата граница.

Ова во саботата го изјавил командантот на копнените сили генералот Ахмад Реза Пурдестана, пренесува официјалната новинска агенција ИРНА.

Иран ѝ е близок сојузник на шиитската влада на Ирак инна изненадување на сите, ја прифати американската воена акција во Ирак против џихадистите.

Иран ги поддржа и ирачката влада и ирачките курдски сили во борбата против милитантите и испрати оружје и воени советници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести