среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 32

И Кипар нема да воведе санкции против Русија?

kiparzname

Поврзани вести

Кипарскиот Парламент ја повика Владата на земјата да не се приклучи кон санкциите против Русија, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

Пратениците усвоија резолуција која содржи повик кон извршната власт да се воздржи од какви било дејства, вклучувајќи ги и оние во рамките на меѓународните организации, што можат да им наштетат на односите на Кипар со Русија. Во неа се истакнува дека со превземањето на било какви дејствија против руската држава можат да се влошат односите меѓу двете земји, а Русија секогаш го поддржувала Кипар во критичните моменти во неговата историја.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести