четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

И официјално Крим се присоедини со Русија

krimrusija

Поврзани вести

Советот на Федерацијата во Русија едногласно го ратификуваше договорот за усвојување на Крим во составот на Руската Федерација, пренесе „ИТАР-ТАСС“. За одобрување на документот гласаа сите 155 членови на горниот дом на рускиот парламент.

Договорот беше потпишан на 18 март од претседателот на Русија, Владимир Путин, премиерот на Република Крим, Сергеј Аксонов и градоначалникот на Севастопол, Алексеј Чалин.

Жителите на Крим, преку референдум што се одржа на 16 март одлучија да се присоединат со Руската Федерација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести