вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 41

И оваа година нема новогодишни забави на државна сметка

Владата веќе испратила одлука до сите буџетски корисници дека не е дозволено да се организираат новогодишни прослави и да се делат новогодишни пакетчиња на сметка на Буџетот

vlada

Поврзани вести

И оваа година Владата не дозволува прослави за Нова Година на трошок на буџетот и граѓаните.  Одлуката за скратување на луксузирањето Владата ја има донесено на седница и таа веќе е испратена до буџетските корисници.

„Во пресрет на претстојните новогодишни празници Владата на Република Македонија одлучи и оваа година да продолжи да важи мерката со која се предвидува органите на државната управа, јавните претпријатија, фондовите, агенциите и акционерските друштва во државна сопственост да не одржуваат прослави на државен трошок, да не доделуваат новогодишни пакетчиња со буџетски средства, и да не исплаќаат регрес за годишен одмор, и ги задолжи овие субјекти да ја почитуваат оваа мерка“, изјави за Курир, владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Ѓорѓиев додава дека Владата на Република Македонија препорачува оваа мерка да ја применуваат и регулаторните тела, единиците на локалната самоуправа, градинките, основните и средните училишта.

Од појавата на светската економска криза и европската должничка криза вакви ограничувачки одлуки имаат донесено и поголем број на други влади во светот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести