петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

И полицајците ќе имаат можност да бираат кога ќе одат во пензија

g

Поврзани вести

Полицајците како и сите останати вработени ќе имаат можност да го продолжат работниот стаж и да изберат кога ќе одат во пензија, истакна премиерот Никола Груевски.

Имено, за полицајците има специјален закон според кој тие заминуваат во пензија со 40 години работен стаж, од кои 30 се ефективни, а 10 се бенифициран стаж.

-Со дополнителните измени кои следуваат ќе се овозможи тие да заминуваат во пензија со 45 години стаж, вклучувајќи го и бенефицираниот и да може да бираат дали ќе одат во пензија со 40 или 45 години стаж, изјави Груевски, одговарајќи на прашање по пуштањето во употреба на повеќенаменското игралиште во населбата Триангла.

Тој посочи дека измените на законот се веќе поминати на Влада, а наскоро ќе бидат пуштени и во собраниска процедура. Давањето можност за зголемување на старосната граница за одење во пензија до три години, потенцираше Груевски, е чекор кон давање на повеќе права на работниците.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести