понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

И Путин со честитка до Меркел

putin

Поврзани вести

Рускиот претседател Владимир Путин и честиташе Ангела Меркел за реизборот на функцијата канцелар на Германија, изразувајќи уверување дека новиот состав на Владата ќе го продолжи курсот за зајакнување на односите меѓу двете земји, пренесуваат руските медиуми, повикувајќи се на прес-службата на Кремљ.

„Рускиот претседател изрази увереност дека новиот состав на федералната Влада ќе продолжи со курсот на натамошно зајакнување на руско-германските односи, во духот на стратешкото партнерство, а исто така, ја истакна можноста за спроведување на последователни меѓудржавни консултации на високо ниво“, пишува во телеграмата на рускиот претседател.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести