вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

И Путин во дилема поради Украина

rusija-ukraina

Поврзани вести

Според експертите, создадената ситуација во Украина, го ставила во комплицирана ситуација и рускиот претседател Владимир Путин, пишува „Независимаја газета“.

„Украинските власти го поставија во комплексна ситуација тимот на Путин. Постојат две прашања, едното е дали да влезеш или не во Царинска унија, а другото е дали со провоцирање на таквите настани се’ уште се очекува помош од Русија. Јанукович во моментов го става во ризик не само својот имиџ, туку и меѓународниот престиж на Русија. Дали тоа му е потребно на Путин? Зошто да носи одговорност за туѓите глупости? Мислам дека рускиот претседател ќе се обиде да се дистанцира од активностите на Јанукович“, вели политикологот Сергеј Таран.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести