среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

И „Рејтинг“ си поплука на кажаното

Vote

Поврзани вести

Денес Рејтинг излезе со анализа во која кажува дека до 13 часот излезноста на претседателските избори била поголема во споредба со тие претходните, но поради слабата излезеност во албанските општини, просекот покажувал дека излезеноста е иста.

Но, само пред неполна недела агенцијата излезе со анкета имплицирајќи на тоа дека Пендаровски може да смета на албанските гласови, кога тврдеше дека од 1.560 испитаници дури 92 отсто од анкетираните Албанци сметаат дека на Македонија и се потребни значајни промени, укажувајќи на истата анкета дека Пендаровски бил дури и во благо водство. Денес пу – пу не важи. И самата агенција Рејтинг излезе со тврдење дека излезеноста била голема, но на сите им се чинело дека е низок одзивот бидејќи Албанците не излегувале на гласање, истите оние за кои Рејтинг тврдеше дека наводно 92 проценти барале промени.

Очигледно е дека сценариото не се одвива според пропишаното и никаде ги нема гласачите за кои Рејтинг тврдеше дека ќе гласаат за Пендаровски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести