вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 57

И Русија ќе возврати со санкции кон ЕУ и САД

keri lavrov

Поврзани вести

Сергеј Лавров и Џон Кери го спроведоа првиот телефонски разговор по официјалното пристапување на Крим кон Русија, пренесе „Униан“.

Разговорот се одржал по иницијатива на американската страна.

Лавров истакна дека жителите на републиката го направија својот избор демократски и во согласност со меѓународното право и Повелбата на ОН. Лавров рекол уште дека воведувањето на санкции од ЕУ и САД е апсолутно неприфатливо и нема да остане без последици, туку и тие ќе возвратат со иста мера.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести