недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

И тоа се случува, премиерот го тужи претседателот во Ирак

F9F12E57-8D9C-4068-9FF3-355C60B89EE7_cx0_cy11_cw0_mw1024_s_n

Поврзани вести

Ирачкиот премиер, Нури Малики изјави дека ќе поднесе тужба против новиот ирачки претседател заради очигледното кршење на Усатова.

Малики, чија коалиција освои најмногу пратенички места на изборите во април, го обвинува новиот претседател Фуад Масума дека не го именувал премиерот од победникот на изборите во рокот кој бил предвиден, а кој истече вчера.

Тој во својот говор рече дека претседателот го прекршил Уставот поради политички цели, пренесува АП.

Малики синоќа во говор за ирачката телевизија рекол дека безбедносната ситуација може да се влоши и дека блиските соработници на претседателот можат да доживеат лоши последници од тоа.

Во меѓувреме, невообичаено голем број на ирачки полицајци, војници и припадници на слилите за борба против тероризмот се поставени на стратешките локавии во Багдад.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести