петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

И Вељаноски со честитка за празникот Рош Хашана

trajko-veljanoski-cest

Последни вести

Во пресрет на големиот празник Рош Хашана имам чест и особено задоволство од мое лично име и од името на пратениците во Собранието на Република Македонија, Вам и на сите припадници на Еврејската заедница, да Ви упатам најискрени желби за успешна Нова Година, им посака претседателот на Собранието Трајко Вељаноски.

Убеден сум дека, придонесот на Еврејската заедница во Република Македонија е голем и значаен. Нашите заеднички заложби како до сега, така и во иднина се да правиме напори во градењето на модерна и демократски развиена држава. Исто така, заедничка ни е определбата да ги почитуваме традициите, културните и религиските различности, но во исто време да ги зачуваме и надоградуваме темелните вредности на нашето општество кои почиваат на толеранција, соживот и меѓусебно разбирање.

Нека ве следат денови исполнети со многу среќа и здравје, а хармонијата и мирот нека бидат ваши постојани моменти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести