вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

И во Сараево се одбележа годишнината од загинувањето на македонските мировници

На комеморативната церемонија Државниот секретар во Министерството за одбрана м-р Сашо Стефаноски ја потенцираше големата загуба на Армијата на Република Македонија и улогата кои Македонските војници ја имаат во придонесот кон глобалната безбедност

Polozuvanje venec 1

Поврзани вести

Делегација предводена од Државниот секретар во Министерството за одбрана, Сашо Стефаноски заедно со претставници на Армијата на Република Македонија им оддадоа почит на трагично загинатите војници и положија венец со свежо цвеќе на спомен обележјето во кампот Бутмир во Сараево.

На комеморативната церемонија Државниот секретар во Министерството за одбрана м-р Сашо Стефаноски ја потенцираше големата загуба на Армијата на Република Македонија и улогата кои Македонските војници ја имаат во придонесот кон глобалната безбедност и светскиот мир како и кон создавање на траен мир и безбедна средина на регионално ниво.

“Загубата на нашите 11 мировници е прва непреболена загуба на Република Македонија во нејзиниот придoнес кон глобалната безбедност и светскиот мир. Загинатите мировници беа одлични и достојни промотори на заложбите на Република Македонија во придонесот за создавање траен мир и безбедна средина во нашиот Регион“, рече Стефановски.

Воедно, во кампот Бутмир, државниот секретар Стефаноски, како што информираат од Министерството за одбрана, остварил средба и со командантот на ЕУФОР, генерал-мајор Дитер Хеидекер, на која беше реафирмирана поддршката на државата во воспоставувањето, одржувањето и унапредувањето на регионалната стабилност и безбедност, како и развојот на регионалната соработка, како темел на мирот во овој дел од светот. Генералот Хеидекер се заблагодари за придонесот на Република Македонија во рамки на операцијата ЕУФОР-АЛТЕА и посочи дека македонскиот контингент професионално и вешто ги извршува доделените задачи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести