понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

И во Вашингтон легализирана употребата на марихуана

marihuana

Последни вести

Во главниот град на САД, Вашингтон ќе може да се пуши марихуана неказниво откако на полноќ стапи во сила решението, донесено од жителите на Вашингтон на референдум во ноември.

Со тоа федералниот округ Колумбија се присоединуваат кон државите Колорадо, Алјаска и Вашингтон кои веќе ја легализираа употребата на марихуаната. Во јули на групата им се придружи и Орегон, пренесува МИА.

Околу половина од сојузните американски држави дозволија употреба на марихуана за медицински цели, а во останатите употребата на марихуана е наказнива.

Во Вашингтон ќе може да се пуши марихуна само дома, а забранета ќе биде на јавни места. А, ќе биде дозволено и одгледување на канабис во домашни услови, но само три стебла, а граѓаните ќе можат да поседуваат околу 60 грама марихуана.

Најчитани вести