четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

И Врба си заминува од МЗТ – што се случува со шампионот?

Продолжуваат проблемите во шампионот МЗТ Скопје, откако Врбица Стефанов вчера не се појавил на тренинг, а вечерта ја поднел и својата оставка.

sтефанов

Поврзани вести

Иако пред само неполн месец Врба беше промовиран во нов тренер на клубот, тој синоќа само ја потврдил одлуката која ја донел веднаш по поразот од Цедевита во рамките на АБА лигата.

МЗТ Скопје утре игра против Партизан, а тимот од клупата ќе го предводи помошникот Боби Митев, кој со оглед на искуството кое го поседува, а секако и знаењето, не е воопшто чудно ако остане на чело на тимот до и до крајот на сезоната.

Сепак, официјално соопштение од клубот во врска со новонастаната ситуација сеуште нема, односно раководството на шампионот пренесе дека во понеделник ќе излезе со подетални информации за случувањата во клубот.

Она што загрижува е дека ова не е единствениот проблем во МЗТ Скопје, напротив, тимот е во хаос цела оваа сезона.

Постојано се менуваат играчи, тренери, а тоа резултира и со лоши игри и порази, нешто на што не бевме навикнати изминативе неколку сезони. Последен колапс тимот го доживеа на гостувањето во “Градски парк”, каде буквално беше разнесен од тимот на Работнички, а спас од целосна бламажа доживеаа благодарение на прекинот на натпреварот.

Вака повеќе не оди, нешто сериозно мора да се менува. Кризата во тимот се продлабочува, а дали и кога ќе има разврска, останува времето да покаже.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести