недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

ИАЕА: Време е за „тешките прашања“ со Иран

Чувствителни прашања тема на средбата меѓу ИАЕА и Иран

iaea

Поврзани вести

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА), Јуки Амано, изјавил дека по неодамнешниот напредок во преговорите со Иран време е да се отворат „тешките прашања“ и најави дека Агенцијата наскоро треба да премине на разгледување на посебно чувствителни теми, врзани за можната воена компонента на нуклеарните истражувања.

„Започнавме од мерките кои се практични и лесни за спроведување и потоа ќе преминеме на посложени работи. Сакаме како следен потег на дневен ред да се најдат прашањата со „можна воена димензија“. Веќе дискутиравме за тоа и ќе продолжиме на следниот состанок“, рекол Амано.

Следната средба на ИАЕА и Иран треба да се одржи на осми февруари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести