петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Иако е на црната листа, Анте Готовина соработува со САД

Готовина купил американски брод за ловење на туна иако е на „црната листа“ на САД.

ante gotovina

Поврзани вести

Пензионираниот хрватски генерал Анте Готовина, кого хашкиот трибунал го ослободи од обвинението за воени злосторства во акцијата „Бура“, води правна битка со американската администрација, од каде што бара да биде симнат од „црната листа“ на Стејт департментот, па оттука е необичната вест дека неговата фирма токму од САД купила нов брод за ловење на туна.

Готовина, како што претходно пренесоа хрватските медиуми, од Стејт департментот побара да биде симнат од пописот на лица со кои на американските државјани им е забрането да тргуваат, соработуваат и да им помагаат или да извршуваат каква било меѓународни финансиски трансакции.

Поради тоа е необично тоа што фирмата „Пелагос нет фарма“ во сопственост на генералот Готовина, за над 393 илјади евра купила брод за ловење туна и тоа баш од САД, од сојузната држава Алабама, пренесуваат хрватските медиуми.

Готовина, аргументирајќи зошто би требало да го симнат од листата на „непожелни“, навел дека поради тоа трпи големи економски штети.

Поранешниот осуденик на хашкиот трибунал на „црната листа“ на САД е ставен во 2003-тата година, а со истата управува сојузното Биро за надзор на странските финансиски средства.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести