понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Ибрахим Мехлиб нов премиер на Египет

Се смета дека неговото назначување ќе го смири незадоволството на народот

mehlib egipet

Поврзани вести

Привремениот претседател на Египет, Адил Мансур, за нов премиер го избрал Ибрахим Мехлиб, градежен магнат од ерата на поранешниот египетски претседател, Хосни Мубарак.

Мехлиб подолго од една деценија ја водел најголемата египетска градежна компанија „Араб контрактор“. Тој на местото премиер ќе го наследи Хазим ел Баблави, кој поднесе оставка.

Поставувањето на Мехлиб за премиер за многумина е подготовка за министер за одбрана, а фелдмаршалот Абдел Фатах ел Сиси да се кандидира за претседател на Египет. Тој би морал во таков случај да се демобилизира.

Се смета дека поставувањето на Мехлиб ќе значи смирување на незадоволниот народ поради неуспех на владата да ја обнови економијата и да ги подобри јавните служби.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести