недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Ибраими одличен, Пандев не доби шанса на Сицилија

ibraimi odlicen pandev

Поврзани вести

Најинтересниот натпревар од вонредното, 30. коло од италијанската Серија А, дуелот на „Артемио Франки” помеѓу екипите на Фиорентина и Милан, заврши со заслужен триумф на гостинот од Милано од 2:0.

Првиот погодок на натпреварот беше дело на францускиот интернационалец Филип Мексес, а вистински еврогол на средината од второто полувреме постигна Марио Балотели.

Фаворитската улога ја оправдаа фудбалерите на Наполи кои одиграа фуриозно во првите 45 минути и сосема заслужено со 4:2 славеа на незгодното гостување во Катанија, а поранешниот репрезентативец на Македонија, Горан Пандев целиот натпревар го проследи од клупата за резервни фудбалери.

Минимална победа од 2:1, но во дуелот против одличниот тим на Парма, оствари актуелниот шампион на Италија, екипата на Јувентус.

Првенствениот дуел помеѓу екипите на Каљари и Болоња заврши со минимален триумф на домаќинот, а репрезентативецот на Македонија, Агим Ибраими, забележа одличен настап до 70 минута од натпреварот.

Резултати: Киево – Болоња 3:0, Каљари – Верона 1:0, Џенова – Лацио 2:0, Аталанта – Ливорно 2:0, Фиорентина – Милан 0:2, Катанија – Наполи 2:4, Јувентус – Парма 2:1, Сасуоло – Сампдорија 1:2.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести